۱۴۰۲ جمعه ۴ فروردين ساعت : 18:35 بوقت تهران
تاریخ ایجاد: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۲ تير   تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۹ تير    تعداد بازدید : 390

 

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:
پیگیری برای پذیرش دانشجویان خارجی در رشته داروسازی
 

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز ضمن تبیین چشم انداز آینده این معاونت در جمع اصحاب رسانه، از پیگیری برای پذیرش دانشجوی خارجی رشته داروسازی در این دانشگاه خبر داد. 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «سید حسن سراج» در جمع اصحاب رسانه، معاونت بین الملل دانشگاه را یک معاونت جوان معرفی کرد و افزود: تا چند سال پیش مانند تمام دانشگاه های کشور، فعالیت های این حوزه در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در قالب دفتر امور بین الملل انجام می شد، اما با افزایش اهمیت بین المللی سازی مراکز آموزش عالی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دانشگاه های پیشرو در راه اندازی معاونت بین الملل بود.

 

 

او آموزش و پیگیری امور دانشجویان غیر ایرانی، تبلیغات بین المللی دانشگاه، ایجاد سایت دانشگاه به زیان انگلیسی، تولید محتوای انگلیسی، پیگیری روابط بین الملل با سازمان ها و نهادها، پیگیری رتبه بندی های بین المللی و امضای قرارداد و تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های خارج از کشور را از مهمترین وظایف و اقدامات این معاونت برشمرد.


دکتر سراج ادامه داد: با وجود اینکه معاونت بین الملل از نظر ساختار کوچک ترین معاونت مجموعه دانشگاه است، اما به عنوان ویترین بین المللی دانشگاه ضمن تعامل با سایر معاونت های دانشگاه، می کوشد تا هدف بین المللی سازی دانشگاه را به صورت عملیاتی پیاده سازی کند.

 

پیشبرد اهداف گردشگری سلامت در معاونت بین الملل دانشگاه

معاون بین الملل دانشگاه با اشاره به موضوع گردشگری سلامت به عنوان یکی از محورهای فعالیت این معاونت اظهار کرد: با افزایش اهمیت مبحث گردشگری سلامت طی سال های اخیر، معاونت بین الملل در قسمت تولید محتوا و تبلیغات، همکاری خود را با معاونت درمان آغاز کرده است؛ همچنین به دلیل اهمیت موضوع در استانداری فارس نیز دفتری برای پیگیری امور گردشگری سلامت راه اندازی شده است.


دکتر سراج با بیان توانمندی های حوزه سلامت فارس، دانشگاه علوم پزشکی شیراز را از دانشگاه های برتر کشور در حوزه گردشگری سلامت خواند و افزود: به ویژه در عرصه خدمات چشم پزشکی، هر ساله به تعداد زیادی از بیماران سایر کشورهای منطقه خدمت رسانی می شود.

جایگاه معتبر علمی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در منطقه خاورمیانه

او در بخش دیگری از صحبت های خود به تلاش های انجام شده در برنامه سازی آموزشی در دانشگاه اشاره کرد که باعث شده تا دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خاورمیانه به عنوان یک مرکز معتبر علمی مطرح باشد و از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای آسیایی و منطقه خاورمیانه دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه باشند.


به گفته معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هر ساله حدود ۵۰ دانشجوی خارجی برای دوره پزشکی در این دانشگاه پذیرش می شوند و در حال حاضر حدود ۲۰۰ دانشجوی پزشکی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مشغول تحصیل هستند؛ همچنین هفت دانشجوی خارجی در دوره های رزیدنت، فلوشیپ و فوق تخصص نیز در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تحصیل می کنند و هفت دانشجو نیز در این رشته ها فارغ التحصیل شده اند.

 

پذیرش ۷۰ دانشجوی خارجی در سال ۱۴۰۰

دکتر سراج با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع کرونا امکان پذیرش دانشجوی خارجی وجود نداشت، افزود: در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰ دانشجوی خارجی پذیرش شدند که این دانشجویان می توانند نماینده های علمی و فرهنگی برای معرفی شهر شیراز و دانشگاه علوم پزشکی در کشورهای خود باشند.

 

او نخستین دوره پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز را مربوط به سال تحصیلی ۹۳-۹۴ اعلام کرد و گفت: تفاوت های فرهنگی، همچنین مسایل مربوط به ویزای دانشجویی، انتقال ارز و تبلیغات و شناساندن دانشگاه ها از جمله چالش های جذب دانشجوی خارجی محسوب می شود، اما با پیگیری برای رفع این موانع در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این دانشگاه به یک برند بین المللی و شناخته شده تبدیل شده است.


این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه، اهمیت ایجاد زیرساخت های آموزشی، اجرای دوره های مشاهده گری، فعال سازی دوره های کوتاه مدت آموزشی، آموزش یک تکنیک یا مفهوم، ارتباط با نخبگان ایرانی ساکن خارج از کشور، تبادل دانشجوی پزشکی با دانشگاه های خارج از کشور، تبادل استاد و دانشجو تحت قراردادهای بین المللی با خارج از کشور، ارتباط اساتید دانشگاه با اساتید خارجی و تبادلات علمی و انتقال تکنولوژی و علم را از دیگر برنامه های اجرا شده و در حال اجرای این معاونت عنوان کرد که با توجه به سیاست ها، قوانین و مجوزهای کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال پیگیری و انجام است.

دکتر سراج با بیان اینکه بیشترین تقاضا از سوی دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته پزشکی است، پیگیری برای پذیرش دانشجویان خارجی در رشته داروسازی را از دیگر فعالیت ها و برنامه های پیش روی این معاونت برشمرد و افزود: برنامه ریزی های لازم در این زمینه انجام شده و امیدواریم تا سال تحصیلی آینده، این هدف محقق شود.

 

بررسی تجربیات دانشجویان خارجی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از حضور در شیراز

او با اشاره به مصاحبه با دانشجویان خارجی دانشگاه در خصوص تجربیات آنان از زندگی در شیراز، برخورد با مردم و بیماران گفت: این مصاحبه ها حاکی از تجربیات مثبت دانشجویان از حضور در شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود و با تحلیل انجام شده از نتایج این مصاحبه ها که با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه انجام می شود، امید است یک پویش فرهنگ سازی و بین المللی سازی در دانشگاه طراحی و اجرا شود.


معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز حضور اساتید و اعضای هیات علمی توانمند و با تجربه را از مهمترین دلایل موفقیت های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در عرصه های مختلف به ویژه تقاضای تحصیل دانشجویان خارجی در این دانشگاه عنوان کرد.

این نشست، صبح امروز، بیست و دوم تیر ۱۴۰۰ در دفتر معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، برگزار شد.